Његово име је угравирано на зиду престижног њујоршког универзитета
Име Лазара Парошког трајно је уклесано на зиду престижног Универзитета Ајона (Iona) у Њујорку. Лазар из Србобрана је међу најбољим студентима у САД.
Као један од студената генерације, овај младић из Србобрана је прошле године, уз диплому факултета, добио и награду коју овај универзитет додељује само једном студенту годишње. Поред тога, Лазар је својеврсни глас Србије у Уједињеним нацијама, а његова пословна идеја проглашена је за најбољу у држави Њујорк. Иза импресивне биографије стоји младић који каже да је у свим приликама које му је живот пружио трудио се да представља не само себе или институцију, већ и Србију, јер дубоко верује да сваки наш успех у иностранству носи ширу одговорност.
Уз подршку породице, Лазар је из Србобрана отишао у далеку Америку. Прво као средњошколац у оквиру студентске размене, а затим као студент Универзитета Ајонa у Њујорку. Данас је директор Организације српских студената у иностранству (ОССИ) – америчка филијала, и председник Интернационалног клуба на Универзитету Ајона.
Дипломирао је у мају прошле године као један од најбољих студената своје генерације. Завршио је основне студије биологије са усмерењем на екологију и заштиту животне средине, уз диплому из политичких наука са усмерењем на међународне односе, а примљен је и у почасна друштва из биологије и политичких наука као признање за висок ниво академских достигнућа током четворогодишњих студија.
Тренутно је студент мастер студија финансија (MBA - Finance) на Универзитету у Ajони, док истовремено развија сопствени посао у области одрживих технологија и урбане екологије.
Захваљујући многим могућностима које су му се заслужено отвориле, добио је награду за најбољу пословну идеју на универзитету, а затим и најбољу пословну идеју на нивоу савезне државе Њујорк, на чијем развоју и даље активно ради.
Имао је част да учествује у организацији прославе Дана државности Републике Србије у УН, где је водио део програма и обраћао се званичницима из целог света.
Чувар традиције кроз „Српске дане“
Међу многим достигнућима која су обележила развој његове досадашње академске каријере, наш саговорник је посебно поносан на прилику да представља своју земљу у свету.
Као извршни потпредседник студентске самоуправе, где сам представљао око 4.000 студената, трудио је да променим перцепцију о Србији. Посебно му је драго што кроз ову позицију имао је прилику да упозна стране студенте са Србијом, дајући будућим светским лидерима прилику да схвате ко су Срби, шта раде и које вредности носе, јер су управо то млади људи који ће у блиској будућности доносити одлуке које се тичу свих нас.
Међутим, ово није једини начин на који је успео да представи своју земљу. Парошки је три године заредом иницирао и организовао „Српске дане“ на Универзитету у Њу Рошелу, савезна држава Њујорк.
„Српски дани“ представљају један од најличнијих и најемотивнијих пројеката у његовом животу. Настали су као његова лична иницијатива да, далеко од Србије, сачува и подели веру, традицију и идентитет, започињући све кроз прославу крсне славе његове породице. Његово Преосвештенство Епископ вашингтонско-њујоршки и источноамерички Г. Иринеј 2025. године је предводио традиционални чин сечења славског колача и поделио мудре речи о дубоком значају славе у српској традицији присутним гостима. Током три године, „Српским данима“ је присуствовало скоро 700 људи - студената, професора, припадника српске дијаспоре, али и бројних Американаца и студената из других народа.
Без икакве сумње, Лазар Парошки успева да живи „амерички сан“ на српски начин. Сигуран је у једно – себе види као мост између Србије и света у будућности.
Извор: blic.rs
|
| |||||||||||||







